Nie ma znaczenia czy dopiero zaczynacie tworzyć swój związek czy już od lat jesteście małżeństwem. Zawsze jest dobry moment, aby tę relację rozwijać i upiększać, aby pokonywać pojawiające się problemy oraz uczyć się nowych sposobów okazywania miłości.
Poniżej stworzyliśmy listę spotkań, warsztatów i wyjazdów dla małżonków, które pomogą Wam w budowaniu relacji:
♥ DIALOG MAŁŻEŃSKI
Dialog najkrócej można określić jako „duchową drogę rozwoju małżeństwa”. W praktyce, jest to spotkanie dwojga małżonków przy filiżance kawy lub herbaty oraz rozmowa na temat ich miłości, relacji, dzieci, ale też i codziennych problemów czy zranień. Różni się od zwykłych rozmów tym, że odbywamy go regularnie (najlepiej co miesiąc), w specjalnie zaplanowanym czasie (dobrze mieć co najmniej godzinę) i miejscu (np. przy kuchennym stole) oraz, że nastawiamy się głównie na słuchanie i głębsze poznawanie swojego współmałżonka.
Pełną ideę dialogu, jego owoce oraz zasady można przeczytać na stronie www.dialogmalzenski.pl, a pomocnicze tematy i pytania można pobrać tutaj.
Literatura: Jerzy Grzybkowski, Dialog jako droga duchowości w małżeństwie, Kraków 2009.
♥ WARSZTATY KOMUNIKACJI
Jest to 4-godzinny kurs dotyczący roli emocji i uczuć w komunikowaniu się między narzeczonymi/ małżonkami. Warsztaty składają się z dwóch części. Pierwsza poświęcona jest nauce rozpoznawania swoich emocji i okazywania ich innym. W drugiej części uczestnicy mogą zapoznać się ze sposobami budowania relacji opartych na empatii. Warsztaty prowadzone są przez Martę i Marka Babik w ramach działalności duszpasterskiej oo. Dominikanów w Krakowie oraz parafii św. Józefa w Krakowie Podgórzu.
Więcej: www.strefarodziny.eu
Informacja dla narzeczonych – udział w warsztatach zastępuje dwa spotkania w Poradni Życia Rodzinnego.
♥ WARSZTATY DLA MAŁŻONKÓW I NARZECZONYCH („Program Na Miłość I Życie”)
Cykl weekendowych Programów, organizowany przez Fundację Pomoc Rodzinie, które w formie wykładowo-warsztatowej pozwalają przeżyć i na nowo odkryć ogromny potencjał relacji. Program 1 dla małżeństw JA+TY=MY (autorstwa ks. Jarosława Szymczaka i Agnieszki Rogalskiej) składa się z 6 części tematycznych:
1. Idealistyczne wizje a rzeczywistość
2. Szacunek i akceptacja odmienności
3. Dar zamiast roszczeń
4. Czas dla nas
5. Dialog i komunikacja
6. Pieczęć daru – życie seksualne
Więcej: Program na Miłość i Życie
♥ GRA MAŁŻEŃSKA
Małżeńska gra to szansa na poznanie zasad prawidłowej komunikacji i budowanie więzi małżeńskiej poprzez rozmowę i zrozumienie. Jest to też możliwość lepszego zrozumienia siebie samych, swojego współmałżonka i swojego małżeństwa oraz wypracowania konkretnych postanowień, żeby budować głębszą relację.
♥ PUDEŁKO DLA PAR
„Pudełko” to pełna wyzwań gra, z elementami rywalizacji i zaskoczenia. To forma, dająca szansę na ekspresję siebie i kreatywność. To szansa na naukę akceptacji, cierpliwości, bezinteresowności. To okazja, by zamienić rozliczanie się na bezwarunkowość radosnego dawania i przyjmowania niespodziewanych darów bez względu na to, czy są nam potrzebne czy nie.
Więcej: pudelkodlapar.pl
♥ SPOTKANIA MAŁŻEŃSKIE
Są to dwudniowe spotkania, w czasie których można pogłębić, odnowić albo nawet odbudować małżeńską więź. W czasie tego szczególnego spotkania można doświadczyć dialogu, przezwyciężyć trudności we wzajemnej komunikacji w małżeństwie, nauczyć się rozmawiać ze sobą. Spotkania te mają charakter rekolekcji zamkniętych, a przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną, aby ich miłość małżeńska rozwijała się. Są szczególnie pomocne dla par przeżywających kryzys małżeński. Pomagają przezwyciężać codzienne trudności i cieszyć się miłością na co dzień.
Więcej: spotkaniamalzenskie.pl
♥ DOMOWY KOŚCIÓŁ
Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie pomaga małżonkom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie. Duchowość małżeńska proponowana w ramach Domowego Kościoła jest realizowana poprzez przyjęcie elementów formacyjnych nazywanych zobowiązaniami – darami. Są to codzienna modlitwa osobista połączona z lekturą Pisma Świętego, regularne spotkanie ze słowem Bożym, codzienna modlitwa małżeńska jako wspólne stawanie przed Panem, codzienna modlitwa rodziny, jako wspólnoty zanurzonej w Bogu, comiesięczny dialog małżeński i wynikająca z niego reguła życia (systematyczna praca nad sobą), uczestnictwo w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych kręgu (grupa 4-7 małżeństw), uczestnictwo przynajmniej raz w roku w rekolekcjach formacyjnych.
Więcej: www.dk.oaza.pl